منظور از بازار خرسی و بازار گاوی چیست؟

منظور از بازار خرسی و بازار گاوی چیست؟

چنانچه جزو فعالان بازار بورس باشید قطعا دو اصطلاح بازار خرسی (Bear market) و بازار گاوی (Bull market) را شنیده اید.این دو اصطلاح هم در بازار بورس و هم در ارزهای دیجیتال بسیار استفاده می‌شود.
در ادامه این مقاله با اصطلاحات بازار گاوی و خرسی به طور کامل آشنا می شوید.

بازار گاوی


bullish از ریشه کلمه bull آمده است که به معنی گاو نر می‌ باشد که نشان دهنده روند صعودی بازار است.
گاوها نماد سرمایه گذاران موفق و امیدوار می باشند که ریسک پذیرتر هستند هرچند ممکن است که همیشه موفق عمل نکنند.
بازار گاوی بازاری است که در آن سرمایه گذاران قصد دارند به امید افزایش قیمت و کسب سود در آینده سرمایه گذاری خود را افزایش دهند. 
در کل بازار گاوی نشان دهنده قدرت خریداران در کنترل بازار می باشد.

بازار خرسی


bearish از ریشه کلمه bear آمده است که به معنی خرس می باشد که نشان دهنده روند نزولی بازاراست. 
خرس ها نماد سرمایه گذاران بدبین، ترسو و بی اعتماد می باشند  که ریسک گریزتر هستند و همواره از ضرر کردن در بورس می ترسند.
دراین  بازار بر خلاف بازار گاوی فروشندگان، قدرت و کنترل بازار را در اختیار دارند در واقع خرس ها معتقدند که امکان افت قیمت سهام وجود دارد.
در کل بازار خرسی نشان دهنده سرمایه گذاران شکست خورده و ناامید می باشد.

پیدایش گاو و خرس


ریشه اصلی این دو واژه به طور قطعی شناخته شده نیست، اما دو دیدگاه در ارتباط با آن وجود دارد.

دیدگاه اول:
 نحوه جنگیدن این دو حیوان است. با توجه به اینکه گاو به هنگام حمله به دشمن، شاخ‌‌های خود را به طرف بالا می‌گیرد، روند صعودی بازار را گاوی می‌نامند.
اما خرس به هنگام حمله به دشمن، پنجه‌هایش را به سمت پایین می‌گیرد و با او می‌جنگد. طبق این دیدگاه علت استفاده از نام خرس برای توصیف بازار نزولی است.

دیدگاه دوم:
در گذشته‌ دلالانی وجود داشتند که پوست خرس می‌فروختند. آنها پوست خرس را با قیمت همان روز به مشتریان پیش‌فروش می‌کردند چون اعتقاد داشتند که قیمت آن در آینده‌ نزدیک کاهش خواهد یافت، در هنگام تحویل پوست با پرداخت مبلغی کمتر به شکارچیان، از تفاوت قیمت خرید فعلی و پیش‌فروش سود کسب می‌کردند.
این افراد به (خرسی‌ها) معروف بودند و چون روند قمیت را نزولی پیش‌بینی می‌کردند، عده‌ای عقیده دارند که ریشه‌ «بازار خرسی» از این افراد بر گرفته شده است.
طبق این دیدگاه نام گاو نیز اشاره به مبارزات تاریخی گاو و خرس دارند که همواره در طول تاریخ، گاو نقطه مقابل خرس بوده است.

ویژگی های بازار خرسی و گاوی 


عرضه  تقاضا:
عرضه و تقاضا در بازار گاوی به این صورت است که تقاضا بسیار زیاد و عرضه خیلی کم رخ می دهد.
 در بازار گاوی سرمایه‌گذاران با امید به آینده و پیش بینی روند رو به رشد بازار اقدام به خرید سهام جدید می‌نمایند و با توجه به پیش بینی کردن روند صعودی اکثرا به فکر کسب سود بیشتر می باشند و فروشندگان نیز تمایلی برای فروش ندارند.
اما در بازار خرسی خلاف جهت گاوی اتفاق می افتد چون اکثرا ناامید از افزایش قیمت هستند و پیش بینی می کنند که بازار کاهشی است براین اساس عرضه افزایش و تقاضا کاهش خواهد یافت.

روانشناسی سرمایه گذار:
روند بازار و جو حاکم بر سرمایه‌گذاران تاثیری متقابل بر یکدیگر دارند و تصمیم هر یک بر دیگری تاثیر خواهد داشت.
هدف اکثرافراد در بازار گاوی سرمایه گذاری به امید کسب سود بیشتر است اما در بازار خرسی، افراد با توجه به منفی بودن جو حاکم ترس از دست دادن سرمایه خود را دارند به همین دلیل تصمیمی برای خرید سهام جدید ندارند و بلعکس این اتفاق هم ممکن است رخ دهد.
 اخبار بد و ناخوشایند نشان دهنده بازار خرسی است و در مقابل آن اخبار خوب و خوشایند نشان دهنده بازار گاوی است.

تبدیل بازار گاوی به بازار خرسی


طبق باور اکثر مردم که  بازار گاوی که یک بازار صعودی است تمایل زیادی برای تبدیل شدن به بازار خرسی که یک بازار نزولی است دارد چرا که اغلب مردم کمترین میزان تحمل ریسک را دارند و ریسک گریز هستند و احتیاج به تضمینی جهت اطمینان سرمایه گذاری خود دارند.
در نهایت اکثر آنها آخرین افرادی می باشند که متقاعد می‌شوند بازار صعودی است و فرصت‌های خوبی برای خرید دارند که بازار گاوی و صعود قیمت‌ها، نیازمند شارژ دائمی پول  توسط معامله‌گرانی است که خواهان خرید در قیمت‌های بالاتر باشند.
هر چه از عمر بازار گاوی بگذرد و قیمت بالاتر رود، تعداد زیادی از معامله‌گران خرید‌های خود را انجام داده‌ و کمتر مشتری جدیدی باقی می ماند. در نتیجه تعداد افرادی که حاضر باشند قیمت‌های بالاتری برای خرید بپردازند کمتر می شود.

نکته مهم: 
 برای تعیین بازار گاوی و خرسی، به روند بازار به صورت کوتاه‌مدت توجه نمی شود و هدف روند بلند مدت بازارمی باشد.