صندوق سرمایه‌گذاری پالایشی یکم

صندوق سرمایه‌گذاری پالایشی یکم

بخشی از دارایی‌های دولت امسال در حال واگذاری به شرکت‌های بورسی است که ابتدا با تاسیس صندوق دارا یکم بخشی از سهام خود را در سه شرکت بانکی و دو شرکت بیمه‌ای در قالب یک صندوق قابل معامله به بازار بورس عرضه کرد.
در حال حاضر بخش دیگری از دارایی‌های دولت در قالب صندوق پالایشی یکم(دارا دوم) در حال واگذاری است.
 

صندوق سرمایه‌گذاری پالایشی یکم
 

صندوق سرمایه‌گذاری پالایشی یکم  با نماد (پالایش) دومین صندوق از نوع صندوق‌های ETF دولتی است.
 پذیره‌نویسی آن از تاریخ 5 شهریور تا 19 شهریور صورت می گرفت. زمان ثبت سفارش برای این صندوق در روزهای کاری از ساعت 12:30 تا 14:00 بوده است.
در قالب این صندوق بخشی از سهام دولت در چندین شرکت فعال بورسی در حوزه پالایش نفت عرضه عمومی شد.  شرکت‌های صندوق سرمایه‌گذاری پالایشی یکم شامل پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت تبریز، پالایش نفت اصفهان و پالایش نفت تهران می باشد.
مجموع تعداد واحدی که هر شخص حقیقی ‌می‌تواند در زمان پذیره‌نویسی از صندوق سرمایه‌گذاری پالایشی یکم خریداری کند ۵۰۰ واحد است.

  •  داشتن کد بورسی برای پذیره‌نویسی الزامی نیست ولی متقاضیان برای انجام معامله این واحدها که از یک ماه به بعد از تخصیص امکان‌پذیر است، می‌توانند به تدریج طی ماه‌های آینده و در فرصت مناسب نسبت به ثبت نام در سامانه سجام و دریافت کد بورسی اقدام کنند.

 

مطالب مرتبط:    دریافت کد بورسی    ثبت نام در کارگزاری نهایت نگر

 

  • متقاضیان دارای حساب می توانند در هر یک از بانک‌های منتخب از طریق مراجعه به درگاه‌های غیر حضوری و حضوری که توسط بانک‌های مربوطه اطلاع‌رسانی خواهد شد، با ورود حداقل اطلاعات مورد نیاز، نسبت به پذیره‌نویسی واحدهای سرمایه‌گذاری مزبور اقدام کنند.
  •  داشتن حساب به ازای هر کد ملی برای دریافت صندوق سرمایه‌گذاری پالایشی یکم الزامی نیست، اما شماره شبای پرداخت‌کننده باید برای عودت وجوه مازاد بر واحدهای تخصیص یافته پس از اتمام پذیره‌نویسی، در اطلاعات متقاضیان درج شود.

 

براساس تصمیم مسوولان، مهلت پذیره‌نویسی صندوق ETF پالایشی بار دیگر تمدید و به متقاضیان این صندوق فرصت داده شد تا تاریخ (۳۰ شهریورماه) برای پذیره‌نویسی اقدام کنند.