آشنایی با مجامع شرکت های بورسی

آشنایی با مجامع شرکت های بورسی

مجمع شرکت های بورسی  


به هر گونه گردهمایی سهامداران و مدیران یک شرکت سهامی به منظور تعیین وضعیت شرکت و تصمیم گیری در خصوص شرکت و فعالیت های آن ، مجمع گفته می شود.
به بیانی دیگر به تجمع صاحبان سهام شرکتها به منظور اتخاذ تصمیماتی که معمولا منجر به ایجاد منافعی برای آنها و شرکت می شود مجمع گفته می شود.


نحوه مطلع شدن قبل از برگزاری مجامع شرکتها


جهت تصمیم گیری بهتر سهامداران برای شرکت و یا عدم شرکت در مجمع، ۱۰ روز قبل از برگزاری مجمع،صورتهای مالی سالانه حسابرسی شده شرکت به همراه کلیه یادداشت های پیوست آن و همچنین گزارش فعالیت هیئت مدیره شرکت و آگهی دعوت به مجمع در اختیار سهامداران قرار می گیرد.
این گزارش ها از طریق سایت کدال (codal.ir) در دسترس همه قرار می گیرند.
همچنین جدول زمانبندی پرداخت سود نقدی پیشنهادی توسط هیئت مدیره نیز قبل از برگزاری مجمع در سامانه کدال اطلاع رسانی می شود.
شرکت ها موظف هستند که زمان،تاریخ،محل تشکیل و دستورجلسه مجامع عمومی خود را حداقل ۱۰ روز قبل از برگزاری مجمع اعلام نمایند که این اطلاعات نیز در سایت کدال،روزنامه رسمی شرکت و همچنین سایت اینترنتی شرکت اطلاع رسانی می شود.
 

انواع مجامع در شرکت های بورسی


1) مجمع عمومی موسس
 

یکی از اولین اقداماتی که برای تاسیس شرکت انجام می‌شود تصویب اساسنامه و تعیین مدیران و بازرسان شرکت‌های سهامی است بنا بر این تعریف مجمع عمومی موسس که اولین گردهمایی صاحبان سهام به حساب می‌آید، تشکیل می‌شود. 
تعداد دفعات تشکیل این مجمع 1‌ بار است.
در قانون به رسمیت رسیدن مجمع عمومی موسس دارای شرایط خاصی است. 
حضور بعضی از اعضا در مجمع عمومی موسس الزامی است، ازجمله:
همه موسسین و تعدادی از پذیره‌نویسان که یک دوم سرمایه شرکت را متعهد شده‌اند.


طبق ماده ۷۵ قانون تجارت اگر در اولین گردهمایی، مجمع به اکثریت نرسد، مجمع عمومی موسس جدید تنها برای ۲ بار دیگر توسط موسسین اعلام می‌شود.


تنها در صورتی که 20 روز قبل از تاریخ جدید مجمع، آگهی دعوت با بیان دستور جلسه قبلی و همچنین نتیجه حاصله در روزنامه کثیرالانتشار منتشر شود.
تشکیل مجمع عمومی موسس در شرکت‌های سهامی خاص با توجه به ماده 82 لایحه اصلاحی قانون تجارت، الزامی نیست و معمولا اولین مجمع شکل گرفته، به عنوان مجموع عمومی موسس در نظر گرفته می‌شود. 
 

2) مجمع عمومی عادی
 

 مجمع عمومی عادی سالیانه برای رسیدگی به صورت ‌های مالی شرکت ها، گزارش مدیران و بازرسان شرکت و تقسیم سود و اندوخته بین صاحبان سهام، در زمانی که در اساسنامه پیش‌بینی شده است، تشکیل می‌شود. 
مجمع عمومی عادی با حضور حداقل بیش از نیمی از سهامداران به نسبت تعداد سهام، رسمیت می‌یابد و تصمیمات همواره با اکثریت نصف به علاوه یک رای حاضر در جلسه رسمی، معتبر خواهد بود.
این مجمع، 1 بار در سال برگزار می شود. 
طبق قانون تجارت ایران، شرکت های سهامی موظف هستند که مجمع عمومی عادی سالیانه خود را حداکثر 4ماه پس از پایان سال مالی خود برگزار نمایند و پایان سال مالی برای اکثر شرکت های بورسی پایان اسفند ماه است طبق این دیدگاه می توان نتیجه گرفت که اکثر مجامع شرکت ها در خرداد و تیرماه برگزار می شود.

3) مجمع عمومی فوق العاده
 

در شرایط اضطراری که نیاز به تصمیم فوری در شرکت احساس می شود و زمان برای برگزاری مجمع عمومی وجود ندارد، مجمع عمومی فوق العاده تشکیل می شود. 
در مجمع عمومی فوق العاده تصمیمات تنها وقتی رسمیت پیدا می کنند که حداقل دو سوم دارندگان سهام با حق رای یا نمایندگان آنها در مجمع حضور داشته باشند.
از اصلی ترین شرح وظایف مجمع عمومی فوق العاده می توان به مواردی از جمله تمدید یا تقلیل مدت شرکت تغییر نام یا محل شرکت و افزایش یا کاهش سرمایه یا تغییر موضوع شرکت یا تغییر در تعداد مدیران و مدت خدمت آن ها یا مجوز انتشار اوراق مشارکت و انحلال شرکت یا هر گونه تغییر در اساس نامه شرکت اشاره نمود.
 

برگزاری مجامع در شرکت‌های بورسی و فرابورسی جهت تصمیم‌گیری‌های جدید در مورد شرکت‌ها، برگزار می‌شود.
طبق مطالب گفته شده مجامع عمومی 3 نوع هستند که مقررات، اختیارات و علت برگزاری هر کدام مشخص و معین است که اطلاع از این مقررات و قوانین به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا از نحوه دریافت سود نقدی، اطلاعات مربوط به افزایش سرمایه شرکت‌هایی که در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند و مواردی مشابه این آگاه شوند.