پذیره نویسی چیست؟

پذیره نویسی چیست؟

پذیره نویسی چیست؟

 

پذیره نویسی در لغت به معنی نوشتن و امضاء کردن در پای سند است و در اصطلاح بازار سرمایه عبارت است از عمل حقوقی که به موجب آن سرمایه گذار تعهد می‌کند با تامین قسمتی از سرمایه شرکت  بر حسب  مبلغ برآورده شده در شرکت سهامی عام شریک شود و با این کار سرمایه گذار با خرید اوراق بهادار از ناشر یا نماینده قانونی او و پرداخت یا تعهد پرداخت وجه کامل آن، بخشی از سرمایه اولیه مورد نیاز یک شرکت را که برای تاسیس و راه اندازی به آن نیاز دارد متحمل شود.
در واقع پذیره نویسی برای شرکت هایی صورت می گیرد که هنوز تاسیس نشده و شروع به کار نکرده اند
.
این شرکتها در قالب شرکتهای سهامی عام هستند و طبق ماده 38 قانون تجارت، شرکت سهامی عام هنگامی تشکیل می‌گردد که کلیه سهام آن تأدیه شود یعنی تشکیل شرکت، زمانی امکان پذیر است که کل سرمایه چه از جانب موسسان و چه از طرف مردم تعهد شده باشد.
پس از تشکیل و شروع به کار رسمی شرکت، سهام خریداری شده قابل معامله در بازار سرمایه، در اختیار سرمایه گذار قرار می گیرد.

کلیه افراد سرمایه گذار چه حقیقی و چه حقوقی می توانند در پذیره نویسی این شرکتهای تازه تاسیس شرکت کنند.
بهتر است بدانید پذیره نویسی ها به عنوان یک فعالیت تجاری محسوب نمی شوند؛ بنابراین نیازی به داشتن حق تجارت در زمان شرکت در پذیره نویسی وجود ندارد و اشخاص حقوقی می توانند در حدود اساسنامه و اهداف شرکت خود به پذیره نویسی ورود پیدا کنند.

 

تفاوت عرضه اولیه با پذیره نویسی

 

بعضی از شرکت ها که سال ها فعالیت خود را شروع کرده اند و پیشرفت های زیادی هم کرده اند، اما همچنان سهام شرکت خود را در اختیار بازار بورس قرار نداده اند.
زمانی که چنین شرکت هایی سهام خود را برای اولین بار در بازار بورس عرضه می کنند، سهام آن ها به عنوان عرضه اولیه شناخته می شود و معمولا کارشناسان معتقدند که سهام این شرکتها بازده و روند رو به رشدی خواهند داشت.
اما همانطور که گفته شد در پذیره نویسی هنوز شرکت تاسیس نشده و فعالیت رسمی خود را آغاز نکرده است.

 

 

 • در عرضه اولیه سهام در بورس یا فرابورس، محدوده قیمتی برای سهم در نظر گرفته می‌َشود به عنوان مثال طی اطلاعیه‌ای از سوی مقام ناظر اعلام می‌شود که سهام شرکت در محدوده قیمتی 2130 تا 3050 ریال عرضه خواهد شد.
  از این رو متقاضیان سفارش‌های خود را در این بازه قیمتی در سیستم معاملاتی وارد می‌کنند اما پذیره‌نویسی با قیمت اسمی 1000ریال انجام می‌شود.
   
 • بازه زمانی عرضه اولیه برای ثبت سفارش از 2 تا 3 ساعت است و سپس بر اساس سفارش‌های ثبت شده در سیستم سهام به متقاضیان تخصیص پیدا می‌کند.
  اما در پذیره‌نویسی مهلت زمانی حدکثر 30 روزه در نظر گرفته می‌َشود.
  پذیره‌نویسان با شروع زمان پذیره‌نویسی می‌توانند سفارش‌های خود را در سیستم معاملاتی ثبت کنند و این فرآیند تا زمانی که تمام اوراق مورد نظر شرکت، عرضه شود ادامه پیدا می‌کند.
  این فرآیند ممکن است در همان روز اول پذیره‌نویسی به اتمام رسیده یا تا پایان مهلت مقرر شده تداوم یابد.
 • در عرضه اولیه بلافاصله در روز بعد از عرضه، نماد شرکت باز شده و با دامنه نوسان 5 درصدی آماده معامله می‌َشود.
  اما در پذیره‌نویسی پس از اتمام فرآیند، باید مراحل مربوط به ثبت شرکت دنبال شود. این مرحله ممکن است روزها یا ماه‌ها به درازا بکشد.
  پس از آن است که شاهد بازگشایی نماد معاملاتی در بازار سهام و انجام دادوستد خواهیم بود.

   
 • پذیره‌نویسی قبل از عرضه اولیه انجام می شود و خریدارانی که در پذیره نویسی شرکت می‌کنند به نوعی سرمایه اولیه شرکت برای فعالیت های مختلف و سودآوری را تامین کرده و پس از تشکیل شرکت بر اساس ورقه تعهد، اشخاص شرکت کننده در پذیره نویسی حق دریافت سهام دارند.
   
 • خرید عرضه های اولیه از طریق کدمعاملاتی قابل انجام است اما در پذیره نویسی علاوه بر امکان خرید از طریق کد معاملاتی، با توجه به شرایط اعلامی می توان از طریق بانک های عامل نیز در پذیره نویسی شرکت کرد و پس از تخصیص سهام به سرمایه گذاران، از طریق انتخاب کارگزار ناظر، آن سهام را به پورتفوی معاملاتی خود منتقل کرد.
   
 • اعضای هیئت مدیره شرکتهای سهامی عام شامل حداقل 5 نفر از صاحبان سهام تشکیل می شود. از این رو تعداد پذیره‌نویسان باید به حدی باشد که کل شرکا از پنج نفر کمتر نباشند.
  از آن سو قانون برای حداکثر تعداد شرکا، شرطی را تعیین نکرده است و ممکن است تا هزاران نفر نیز برسد.