اوراق قرض الحسنه چیست؟

اوراق قرض الحسنه چیست؟

اوراق قرض الحسنه

 

اوراق قرض الحسنه اوراق بهاداری است که براساس قرارداد قرض بدون بهره منتشر می‌شود و به موجب آن قرارداد، ناشر اوراق به میزان ارزش اسمی آن‌ها به دارندگان اوراق بدهکار است و بایستی در سر رسید به آنان بپردازد.
 

ماهیت اوراق قرض الحسنه


دولت‌ها و موسسه‌ های خیریه می‌توانند برای انجام طرح‌های عام المنفعه یا برای متصل کردن صاحبان وجوه خیر که قصد دارند بخشی از وجوه خود را به صورت قرض الحسنه به افراد نیازمندان قرار دهند و متقاضیان وام قرض الحسنه، از ابزار مالی اوراق قرض الحسنه استفاده کنند.
 دولت یا موسسه خیریه با انتشار اوراق قرض الحسنه با سررسیدهای معین وجوه مازاد افراد خیر را جمع آوری کرده در طرح خاص سرمایه گذاری می‌کند و یا به صورت مستقیم یا از طریق صندوق‌های قرض الحسنه یا بانک‌ها به افراد نیازمند وام قرض الحسنه می‌پردازد. 
سپس از طریق محل بودجه سالانه یا از طریق جمع آوری اقساط وام‌های قرض الحسنه، اوراق قرض الحسنه سررسید شده را تسویه حساب می‌کند.

 

انواع اوراق قرض الحسنه


1) اوراق قرض الحسنه با جایزه
 

در این نوع ، ناشر اوراق افزون بر برگرداندن اصل مبلغ قرض داده شده، جوایز نقدی و غیر نقدی را به صورت قرعه کشی بین دارندگان اوراق توزیع می کند.
صاحبان اوراق حق دارند هر زمان که بخواهند به ناشر اوراق مراجعه کرده، پولشان را پس بگیرند.
ناشر اوراق نیز برای ایجاد انگیزه جهت خرید و نگهداری اوراق، طبق برنامه معینی به صورت منظم بین دارندگان اوراق قرعه کشی کرده، اجناس با ارزشی جایزه می دهد.
 

2) اوراق قرض الحسنه بدون جایزه
 

در این نوع، ناشر اوراق جز بر گرداندن اصل مبلغ قرض داده شده، پرداخت هیچ اضافه ای هر چند تحت عنوان جایزه را تعهد نمی کند. خریداران اوراق نیز تنها به قصد ثواب معنوی و اخروی اقدام به خرید می کنند.


کاربردهای اوراق قرض الحسنه
 

1) تامین مالی طرح های عام المنفعه
 

دولت ها، سازمان ها و موسسات خیریه می توانند بخشی از طرح های عام المنفعه را با انتشار دادن اوراق قرض الحسنه تامین کنند  و سپس به تدریج از محل بودجه سالانه، درآمد همان طرح ها یا با انتشار اوراق قرض الحسنه جدید اوراق سر رسید شده را تسویه کنند.
 

2) تامین سرمایه برای اشتغال اقشار کم درآمد
 

افراد زیادی در جوامع اسلامیوجود دارند که داشتن سرمایه به صورت قرض بدون بهره می توانند وارد فعالیت اقتصادی شوند و به تدریج اقساط بدهی شان را بپردازند.
 


3) اعطای اوراق قرض الحسنه جهت کارهای ضروری
 

افراد زیادی به دلایل متفاوت نیازهای موردی و مقطعی پیدا می کنند که اگر مبلغ معینی به صورت قرض بدون بهره در اختیار آنان گذاشته شود، می توانند مشکلات خویش را حل کنند و سپس از محل درآمد خود به تدریج بدهی شان را بپردازند.