دریافت کد بورسی

دریافت کد بورسی

احتمالا این سوال در ذهنتان ایجاد شده که برای فعالیت در بازار بورس چه ملزوماتی وجود دارد و کد بورسی چیست؟
سرمایه گذاران برای شروع به فعالیت در بازار بورس لازم است ابتدا در سامانه سجام و یک کارگزاری ثبت نام کرده و سپس برای احراز هویت به یکی از دفاتر پیشخوان دولت مراجعه نمایند.
درواقع کد بورسی همانند کد ملی برای هر فرد منحصربه‌فرد است و تا زمانی که این کد تعریف نگردد شما نمی‌توانید در هیچ نهادی اقدام به سرمایه‌گذاری مستقیم نمایید و شخصاً به خریدوفروش اوراق بهادار بپردازید.

ساختار کد بورسی 

ساختار کد بورسی از ترکیب سه حرف اول نام خانوادگی افراد و ۵ رقم که به‌ صورت تصادفی توسط سازمان بورس تعیین می‌گردد تشکیل می شود.
به عنوان یک نمونه کد بورسی، فردی که نام خانوادگی او آذری است کد بورسی یا کد سهامداری او می تواند به شکل زیر باشد: آذر ۱۲۳۴۵

دریافت کد بورسی

شما برای دریافت کد بورسی باید به یکی از شعب کارگزاری‌های دارای مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار مراجعه فرمایید و در آنجا پس از ارائه مدارک هویتی و تکمیل فرم‌های مربوطه پس از گذشت چند روز کد بورسی خود را دریافت خواهید کرد.
برای دریافت کد بورسی شما باید مدارک ذیل را به همراه داشته باشید:

  1. اصل شناسنامه به همراه تصویر از تمامی صفحات آن
  2. اصل کارت ملی به همراه تصویر پشت و روی آن
  3. مدرک نمایانگر کد پستی محل سکونت شما مانند قبض تلفن ثابت
  4. آخرین مدرک تحصیلی
  5. شماره ‌حساب و شبای بانکی

همراه داشتن مدارک فوق در کنار پر کردن فرم‌های مربوطه منجر به صدور کد بورسی برای شما خواهد شد.

جهت ثبت نام در کارگزاری نهایت نگر مطابق مراحل زیر اقدام کنید:

در ابتدا وارد سایت https://nahayatnegar.net/ شوید و بر دکمه افتتاح حساب کلیک کنید.سپس وارد صفحه عضویت شوید و فرم عضویت را تکمیل کنید.
 


سپس لینک ارسال شده در ایمیل خود را تایید کنید.

 

 آموزش ثبت نام تکمیلی
 

دریافت کد بورسی غیر حضوری

در شرایط فعلی چه ثبت نام کارگزاری خود را به صورت حضوری پیش ببرید و یا غیرحضوری لازمه دریافت کد بورسی، ثبت نام در سامانه سجام و سپس احراز هویت سجام و دریافت کد پیگیری است که می تواند به صورت حضوری و یا از طریق اپلیکیشن مربوط به آن که در سایت سجام معرفی شده است و راه های دسترسی به آن نیز قرار داده شده است انجام گیرد.
برای احراز هویت حضوری نیز اطلاعات کامل شعب کارگزاری ها و بانک هایی که این عمل را انجام می دهند در سایت سجام به آدرس https://www.sejam.ir/ موجود است.
توجه داشته باشید که شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه اپلیکیشن سیگنال را برای احراز هویت غیر حضوری سجام معرفی کرده است و متقاضیان باید توجه داشته باشند، پیش از شروع احراز هویت سجام در اپلیکیشن سیگنال، باید واجد تمام شرایط باشند و در صورت نبود هریک از شرایط، امکان انجام احراز هویت وجود ندارد.
شرایط احراز هویت غیرحضوری سجام اعم از این است که فرد باید قبلا ثبت نام اولیه در سامانه سجام را انجام داده و کد پیگیری ۱۰ رقمی را دریافت کرده باشد.

توجه: در تمامی حالات فوق چنانچه افراد دارای مدرک زیر دیپلم باشند و یا امکان ارائه مدرک تحصیلی بالاتر از دیپلم را نداشته باشند امکان صدور کد آنلاین برای آن فرد وجود ندارد.